ZABAWY JĘZYKOWE – zajęcia w oddziałach przedszkolnych

Już od roku 1999, co roku w dniu 21 lutego świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO. Społeczność naszej szkoły włącza się w obchody tego święta organizując różne działania, imprezy i wydarzenia związane z kulturą języka polskiego.

W tym roku w takich zajęciach uczestniczyli także nasi najmłodsi czyli uczniowie z oddziałów przedszkolnych. Przedszkolaki ze wszystkich oddziałów „zerówkowych” (A, B, C i D) wzięły udział w zajęciach zatytułowanych „Zabawy językowe”, które przygotowały nauczycielki biblioteki – pani Małgorzata Dąbrowska-Duda i pani Zofia Dzięcioł. Dzieci w ramach spotkań:

– wysłuchały krótkiej historii święta przygotowanej w formie plansz do teatrzyku Kamishibai,

– obejrzały miniteatrzyk „Abecadło” (przygotowany w oparciu o tekst Juliana Tuwima o tym samym tytule),

– ćwiczyły buzie powtarzając krótką rymowankę zawierającą trudne wyrazy (tekst „Pchła” z książki Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Wierszyki łamiące języki”),

– wysłuchały wierszowanych tekstów o słowach, które brzmią tak samo, ale ich pisownia jest różna i inne mają znaczenie (teksty: „Zupa ze szprotek”, „Czary” i „Podróż” z książki Agnieszki Frączek pt.: „Jedna literka, a zmiana wielka” oraz wiersz „Lizaki” z książki tej samej autorki  pt.: „Wierszem po mapie”),

– wzięły udział w zabawie z cyklu opowieści ruchowych.

Na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały karty do kolorowania, na których miały odszukać postaci ze znanych im bajek oraz kolorowe zakładki do książek.