• Sobota, 21 września 2024
  • +48 81 744 61 10
  • poczta@sp30.lublin.eu

Warsztaty czytelnicze w klasach czwartych

W czwartek 19 maja gościliśmy w szkole, po raz drugi w tym roku szkolnym,  panią Annę Skowrońską – autorkę książek dla dzieci i młodzieży, jedną z osób tworzących wydawnictwo „Muchomor”.

Autorka, na zaproszenie nauczycieli bibliotekarzy, poprowadziła warsztaty czytelnicze w oparciu o ostatnio wydaną książkę pt.: „Ogień”. W warsztatach uczestniczyli uczniowie czterech klas czwartych – 4a, 4e, 4f i 4g.

Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym jest ogień, co jest niezbędne do jego powstania i co sprawiło, że człowiek odkrył jego „dobroczynną” stronę, udomowił ten żywioł. Ogień daje ciepło, światło i umożliwia gotowanie pożywienia, ale też potrafi z niezwykłą siłą niszczyć. Uczniowie z ciekawością wysłuchali gawędy o tym, jak powstaje burza, co decyduje o kolorze płomieni, jak daleko może dotrzeć sadza z płonącej tajgi, jak wybuchł jeden z większych historycznych pożarów w Londynie i jak ludzie próbowali ochronić swój dobytek podczas tego kataklizmu.

Prowadząca przewidziała także aktywny udział uczniów w zajęciach. Pracując w grupach odpowiadali na pytania, m. in.: w jaki sposób zabezpieczyć ognisko w lesie i co zrobić, gdy pojawią się płomienie na patelni, na której rozgrzewamy olej? Uczniowie znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem, co świadczy o ich znajomości bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożenia środowiska i własnego zdrowia. Autorka zaproponowała także uczniom zabawę w kalambury. Czwartoklasiści przedstawiali w formie pantomimy poznane w czasie warsztatów nowe pojęcia bądź fakty i sytuacje, o których usłyszeli podczas prezentacji.

Na zakończenie warsztatów gość losował kartkę z numerem. Był to numer  ucznia w dzienniku lekcyjnym. Szczęśliwiec otrzymywał od autorki egzemplarz jednej z jej książek, także wydanych w serii „Żywioły” – „Wiatr” lub „Woda”. Była to okazja do zdobycia autografu.

Były to niezwykle ciekawe zajęcia. Organizatorki warsztatów mają nadzieję, że ta niekonwencjonalna lekcja rozbudzi u uczniów chęć poznawania zjawisk w przyrodzie.

Skip to content