Uczymy się bawiąc

27 listopada w obu oddziałach przedszkolnych odbyły się zajęcia edukacyjne, które poprowadziła pani Katarzyna Kapek – bibliotekarz z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. KEN w Lublinie. Gościa do przedszkolaków zaprosiła pani Małgorzata Dąbrowska-Duda- nauczycielka bibliotekarka z naszej szkoły. Na powitanie pani Katarzyna zaproponowała dzieciom kilka wierszyków, np.:

Słonko bardzo dobre ma zwyczaje,
Dzień dobry mówi, gdy rano wstaje.
Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry wam,
Sto jasnych promyków każdemu dam.

(Cz. Janczarski)

Potem zaprosiła przedszkolaki do zabawy w rymowanki – rozgrzewka dla rąk, nóg i całego ciała, np.:

Raz rybki w morzu brały ślub – naśladujemy dłońmi ruchy rybek
I tak chlupały: chlup, chlup, chlup – klepiemy się po policzkach
Nagle wieloryb wielki wpadł – klaszczemy
I całe towarzystwo zjadł – mlaskamy

Była także rozgrzewka dla umysłu. Nauczycielka zadawała dzieciom pytania:

– co jest miękkie?
– co pływa?
– co skrzypi?
– co można policzyć?
– czego człowiek ma za dużo?
– czego nie można dotknąć?
– co robi mgła?
– co robi zmierzch?
– co robi muzyka?
– co jest krótkie i drogie
– co jest błyszczące i śmieszne

Wszystkie odpowiedzi udzielane przez dzieci były oczywiście dobre.

Były także zabawy paluszkowe, które wzbogacają słownictwo i poprawiają sprawność manualną.

Dzieci także ochoczo bawiły się w rysowane wierszyki. Na kartkach papieru, naśladując nauczycielkę, rysowały m. in.: kozę, misia, pająka, wiklinowy koszyczek, ołówek.

Przedszkolaki rysowały również zwierzątka z literek. Okazało się, że np. z literek: o, d, w, e oraz kropek i przecinków można narysować bardzo sympatyczną świnkę.

Na zakończenie zajęć pani Kasia zaprosiła dzieci do zabawy w opowieści ruchowe. Podzieliła grupę na 4 zespoły, wskazała co robi każdy zespół i odczytała głośno opowiadanie pt. „Na łące”.

Dzieciom te zajęcia sprawiły dużo przyjemności, pokazały, że zabawa ma także walory edukacyjne. Bawiąc się można także się uczyć. Grupa „0” A w podziękowaniu za atrakcyjne zajęcia wręczyła naszemu gościowi piękny dyplom.