Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski!

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2. kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. Dlaczego akurat ten kolor ? Niebieski to kolor niewinności, nadziei. Tego dnia realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie.

1. kwietnia Mały Samorząd we współpracy z nauczycielami klas 1-3 skutecznie zachęcał do obchodów wszystkich uczniów edukacji wczesnoszkolnej.

W tym dniu niektórzy uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim. Nauczyciele przybliżyli uczniom zagadnienie autyzmu czytając książki o tej tematyce. Wspólnie oglądaliśmy krótkie filmiki, np. ,,Świat oczami dzieci w spektrum autyzmu’’, ,, Amazing things Happen’’, ,,Podróż Marii’’ oraz prezentacje multimedialne. Po zapoznaniu się ze wspomnianymi materiałami, dyskutowaliśmy nad problemami i barierami, z którymi spotykają się na co dzień osoby cierpiące na autyzm. Na koniec uczniowie wykonali prace plastyczne ,,Pomaluj mój świat na niebiesko’’, które przyozdobiły szkolne korytarze.

Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam „niebiesko”, a każdy kolejny dzięki  naszej świadomości  stawał się łatwiejszy dla osób z autyzmem!