Światowy Dzień Książki 2023 w klasie 5C.

Klasa 5c wraz z inicjatywy wychowawczyni pani Kamili Choiny zawitała do szkolnej biblioteki, aby podkreślić, że warto wspólnie i twórczo obchodzić Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wydarzenie połączyliśmy z obchodami Roku Szymborskiej 2023. Nasza Noblistka-Wisława Szymborska stała się bohaterką naszego spotkania zachęcającą do twórczej pracy uczniów. Cyfrowe puzzle ułożone przez uczennicę podpowiedziały klasie, o kim będzie mowa na lekcji. W atmosferze książek i kącika Szymborskiej, wystawek różnych prac i bibelotów poetki, uczniowie poznali najważniejsze informacje o Noblistce. Następnie podzieleni na grupy pracowali nad trzema tematami: tworzenia lepiejów, własnej interpretacji słów Szymborskiej o czytaniu “Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” i napisania wspólnego wiersza inspirując się utworem “Możliwości”. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w wykonanie kreatywnych zadań i wspierali się w pracy grupowej. Powstało kilka zabawnych i wymownych lepiejów, a scalony z fragmentów twórczości uczniów wiersz “Możliwości” pokazał ich jako autorów wiersza mówiącego o nich samych. Kolaże z wycinków z gazet – obrazków i słów były plastyczne i oddawały sens słów Szymborskiej o czytaniu.Kolejnego dnia wybraliśmy się do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im.KEN w Lublinie. Uczniów zachwyciły warsztaty o książkach interaktywnych, te z lupami, rozszerzoną rzeczywistością i sprawiające wrażenie iluzji oraz artystyczne pop-upy i laporella. Odwiedziliśmy też dział audiowizualny z płytami winylowymi i różnymi starymi projektorami. Zajrzeliśmy też do podziemi biblioteki, gdzie mieści się magazyn książek oraz poznaliśmy zasady korzystania z wypożyczalni. Przy okazji podziwialiśmy ogromną wystawę eksponatów z Afryki rozmieszczoną tematycznie w różnych miejscach biblioteki. Teraz już wiemy, że z tego miejsca też możemy korzystać.
Więcej na: https://g3-biblioteka.blogspot.com/2023/05/swiatowy-dzien-ksiazki-z-szymborska-w.html
Zredagowała: Aneta Szadziewska, Kamila Choina