Międzykulturowy „Czerwony Kapturek”

26 maja dzieci z grup przedszkolnych oraz klasa 4b i 4c obejrzały w naszej szkole zabawną adaptację „Baśni o Czerwonym Kapturku”. Przedstawienie w języku polskim i ukraińskim przygotowali uczniowie ukraińscy z klasy 8c i 8i: Ahnesa Blazheieva, Kataryna Myroshnychenko, Markiian Slyvka oraz uczniowie polscy: z klasy 8h – Aleks Mikołajczyk, Zuzanna Dzierżak, Dominika Kutrzepa; z 6b – Wanessa Klimkiewicz, Michalina Ciecierska. Nad dźwiękiem czuwał Artur Kincel z 8h. Muzykę przygotowała pani Aleksandra Krzyżanowska, a całość wyreżyserowała pani Iwona Kozak.

Uczniowie ukraińscy wykazali się bardzo dobrą znajomością języka polskiego. Przekonująco rolę wilka odegrał Markiian, który odpowiednim kostiumem i charakteryzacją podkreślił czarny charakter bohatera. Również sugestywnie Czerwonego Kapturka zagrała Katia, w czerwonej sukience i chusteczce – kapturku wykreowała zabawną bajkową postać. Uśmiech przedszkolaków wzbudzało każde pojawienie się księcia z innej bajki – Aleksa, który bezskutecznie poszukiwał żaby. Na uwagę zasługują także narratorzy; Ahnesa samodzielnie przetłumaczyła polską wersję narracji na język ukraiński. Fragmenty przedstawienia w tym języku sprawiły niespodziankę obecnym wśród publiczności dzieciom ukraińskim.

Inscenizacja pokazała, że teatr potrafi łączyć różne kultury, języki. Uczniowie polscy z różnych klas i ukraińscy współpracowali nad przedstawieniem bez barier komunikacyjnych. Wielką radość sprawił im występ przed dziecięcą publicznością. Działania parateatralne to świetny zatem sposób na integrację.