Jezioro Chańcza i my

W dniach 31.05- 02.06 uczniowie klas 8e, 7b i 8f wraz z nauczycielami – Paniami Pauliną Daniewską, Anitą Pasik i Anettą Rosińską, oraz panem Rafałem Borowcem postanowili odpocząć i wybrali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, nad jezioro Chańcza.

Pierwszym etapem było zdobycie Łysej Góry czyli odwiedzenie klasztoru na Świętym Krzyżu gdzie w XII wieku stanęło opactwo benedyktyńskie, a także krypty z Jeremim Wiśniowieckim, ojcem króla polskiego Michała Korybuta Wiśniowieckiego, a jednocześnie jednym z bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „ Ogniem i mieczem”.

Następnie adaptacja na miejscu noclegowym gdzie każdy z uczestników musiał sobie napalić w kozie i przygotować wspólną kolację.

Kolejny dzień był prawdziwym Dniem Dziecka: zabawy integracyjne nad jeziorem, wędkowanie, mecz drużyn mieszanych, uczniowsko- nauczycielskich w piłkę siatkową. Na koniec dnia  wspólne grillowanie z gromkim :” Sto lat” dla Bartosza, który tego dnia obchodził swoje urodziny.

Trzeci dzień to dzień porządków i szturm na zamek w Chęcinach, w którym niejednokrotnie gościł patron naszej szkoły Król Kazimierz Wielki. W drodze powrotnej, w Samsonowie związanym z przemysłem hutniczym, obejrzeliśmy ruiny huty Józef  powstałej z inicjatywy Stanisława Staszica, gdzie w XV w. istniała dymarka.  W 1661 Jan Kazimierz obserwował tutaj lanie dział dla wojska.

Ostatnim etapem naszej wycieczki był spacer wokół jednego z najstarszych  dębów  – ponad 700 letniego Bartka.

Paulina Daniewska