„Brzechwolandia”- konkurs recytatorski dla uczniów klas trzecich

13 maja 2022 r. w czytelni szkolnej odbył się konkurs recytatorski, w którym udział wzięli uczniowie z klas trzecich. Każda klasa  mogła wytypować do konkursu jednego lub dwóch uczniów. Trzecioklasiści prezentowali przed komisją konkursową wybrane przez siebie teksty poetyckie Jana Brzechwy. W konkursie uczestniczyli:

• z klasy 3a – Filip Misztal
  • z klasy 3b – Aleksandra Powęzka, Karol Czerski
  • z klasy 3c – Kamila Piasecka, Mateusz Łysak
  • z klasy 3d – Amelia Bożym
  • z klasy 3e – Jakub Satkowski, Antoni Staniak
  • z klasy 3f –  Adam Wdowiak
  • z klasy 3g – Jakub Pławski

W czasie pracy jury uczniowie obejrzeli na ekranie występy aktorów interpretujących znane wiersze poety. Była to chwila oddechu dla uczestników, pełna radości i uznania dla kunsztu interpretacji aktorów.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, które wręczyła im przewodnicząca jury – pani wicedyrektor Justyna Wiśniewska.

Gratulujemy!

Przed konkursem we wszystkich klasach trzecich nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili zajęcia czytelnicze pn.: „Jan Brzechwa – poeta dziecięcej radości”, które zostały przygotowane w oparciu o książkę Agnieszki Fraczek pt.: „A to feler! O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem” (25, 26 i 27 kwietnia 2022 r.).

Uczniowie w ramach lekcji dowiedzieli się, m. in. o tym:

• – jakim dzieckiem był poeta,
  • – co kolekcjonował,
  • – jak zaczęła się jego przygoda z poezją,
  • – dlaczego przybrał pseudonim Brzechwa,
  • – jaki był w kontaktach z innymi ludźmi
  • – i za co kochały go dzieci.

Trzecioklasiści obejrzeli prezentację multimedialną na temat życia Jana Wiktora Lesmana, wysłuchali fragmentów książki o nim oraz kilku jego wierszy i rozwiązywali quiz dotyczący jego życia opracowany w programie Wodrwall.

Zajęcia czytelnicze i konkurs recytatorski były działaniami realizowanymi przez bibliotekę szkolną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.