Barbórka z klasą 2c

W klasie 2c w wigilię Barbórki odbyło się spotkanie z emerytowanym górnikiem, panem Romanem Dudą. Gość wprowadził dzieci w tradycję święta obchodzonego przez górniczy stan i opowiedział im legendę o patronce górników – św. Barbarze. Pokazał uczniom, co składa się na strój galowy i dlaczego mundur ma aż 29 guzików. Zaprezentował uczniom zdjęcia z podziemnych korytarzy kopalni „BOGDANKA” i wprowadził ich w tajniki ciężkiej pracy górniczej. Dzięki tej gawędzie uczniowie mieli okazję poznać wiele nowych słów pochodzących z gwary śląskiej, którymi posługują się górnicy. Nasz gość zaprezentował dzieciom także atrybuty, które otrzymał za trudną, długoletnią i wzorową pracę. Były to: szpada i wspaniały grawerowany zegarek.

Spotkanie było dla dzieci ciekawym i wartościowym przeżyciem. Serdecznie dziękujemy za możliwość spotkania i poświęcony czas.