Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2019

Zbliża się październik, a więc zaczynamy świętować Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2019! W tym roku obchodzony jest pod hasłem “Wyobraź sobie…”. Myśl przewodnia zgrywa się z priorytetami szkoły i polityki oświatowej państwa. Dlatego w tym roku chcemy rozwijać w sposób szczególny kreatywność uczniów oraz ich kompetencje matematyczne i cyfrowe. Nie zapominamy o kompetencjach językowych i rozwijaniu czytelnictwa, dlatego nasze propozycje oparte są na słowie i literaturze w połączeniu z zadaniami logicznymi i twórczymi. Podczas świętowania uczniowie będą mieli okazję rozwijać swoje umiejętności podczas lekcji kreatywności – KreoLab i Blackout poetry, a z zadaniami logicznymi z elementami kodowania zmierzą się odwiedzając biblioteczny escaperoom. Weźmiemy też udział w społecznej akcji “Podziel się wierszem” we współpracy z Fundacją im. Z.Herberta polegającą na odręcznym przepisaniu wybranego przez siebie wiersza i ofiarowania go dla kogoś, dla kogo może to być ważne. Młodsi uczniowie stworzą na korytarzu szkoły wieloformatowy słownik pojęć o książce i czytaniu. Inni będą mieli okazję obejrzeć Peekaboo – wystawę wieloformatowych ilustracji książek polskich, litewskich i ukraińskich nagradzanych ilustratorów. Wydarzeniom towarzyszyć będą wystawy książek tematycznych i nowości wydawniczych, a na korytarzu pojawią się “czytające” kolumny i “kreatywne” ściany – miejsca do poczytania i tworzenia indywidualnych historyjek i opowieści. Tradycyjnie zapraszamy też wszystkie klasy na klasowe wypożyczanie książek. Wydarzenia zaplanowały i koordynują nauczyciele bibliotekarze.