Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. U podstaw obchodów są tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wtedy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto obchodzone 21 lutego, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. W naszej szkole także świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W klasach 6a, 6c, 6f, 8a na lekcjach języka polskiego czytaliśmy ciekawostki związane z naszym językiem, rozwijaliśmy słownictwo, ćwiczyliśmy poprawność ortograficzną, graliśmy w gry językowe. Uczniowie przygotowali prezentacje, plakaty związane z tym świętem – ciekawostki, orograficzne wskazówki, tworzyli „memy” językowe, prace w Canvie, łamańce językowe, wiersze, haiku. Podsumowaniem była lekcja otwarta dla nauczycieli w klasie 6a. Uczniowie dowiedzieli się, jak świadomie posługiwać się językiem ojczystym, rozwijali sprawność językową i umiejętność poprawnego wypowiadania się i pisania. Cykl zajęć oraz lekcję otwartą przygotowała pani Stella Korszla. Każdego roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego rozpoczyna Miesiąc Języka Ojczystego (MJO), który potrwa do 21 marca.