• Sobota, 21 września 2024
  • +48 81 744 61 10
  • poczta@sp30.lublin.eu

Wieczór przyrodników – Makro i Mikrokosmos w SP 30

W piątek 13 września br odbyły się w naszej szkole niecodzienne zajęcia przeprowadzone przez panią  Ewę Malec , Annę Dębicką, Joannę Dębską, i Sylwię Satowską , w których uczestniczyli uczniowie klas V- VIII .

Spotkaliśmy się o 18-ej.

 Żeby rozpocząć zajęcia trzeba było odpowiedzieć na pytania związane z astronomią za dobrą odpowiedź  można było otrzymać cukierka. Najpierw prowadziliśmy zajęcia laboratoryjne – obserwacje mikroskopowe, które odbywały się w pracowni biologicznej pod okiem nauczycielki biologii – p. Sylwii Satowskiej. Podczas tych zajęć uczniowie zostali zabrani w podróż, pozwalającą spojrzeć w głąb mikroświata i zobaczyli to wszystko, czego na co dzień nie oglądamy. Uczniowie przypomnieli sobie zasady mikroskopowania, oglądali gotowe preparaty –komórki, tkanki oraz wykonywali samodzielnie proste preparaty mokre z: liścia, cebuli, ziemniaka, swojego włosa. Każdy miał możliwość prowadzenia własnych obserwacji z wykorzystaniem mikroskopu świetlnego. Nabycie umiejętności obserwacji mikroskopowych jest jedną z ważniejszych umiejętności kształconych podczas lekcji biologii a dodatkowe zajęcia umożliwiły doskonalenie tej umiejętności.

Gdy zrobiło się całkiem ciemno, około godziny  21-ej wyszliśmy na zewnątrz. Po odpowiednim ustawieniu teleskopu rozpoczęliśmy obserwację nieba,  mogliśmy dobrze przyjrzeć się naszemu najbliższemu sąsiadowi w kosmosie – księżycowi, a także odległym gwiazdom. 
Tego dnia na niebie mogliśmy zaobserwować wyjątkowo jasną pełnię Księżyca. Takie zjawisko zdarza się niezwykle rzadko. Pełnia Księżyca Żniwiarzy to wyjątkowe zjawisko, które zwiastuje rozpoczęcie jesieni. Poprzednio tego typu zjawisko miało miejsce w 2000 roku a następne zdarzy się dopiero w 2049 roku. Podczas pełni Księżyc wschodził równocześnie z zachodem Słońca. Po tym jak tarcza Słoneczna zniknęła za horyzontem mogliśmy obserwować początek Księżycowej wędrówki na niebie.  Było zatem wyjątkowo jasno. Dawniej umożliwiało to zbieranie plonów przez całą dobę stąd nazwa zjawiska – Pełnia Księżyca Żniwiarzy.
Podczas obserwacji uczyliśmy się od siebie nawzajem – prawdziwi pasjonaci Wszechświata pokazali wszystkim super aplikację do obserwacji nieba SkyViewFree. Dzięki niej możemy zobaczyć jakie gwiazdozbiory widać w danym miejscu na niebie. Aplikacja nie tylko pozostałym uczniom sprawiła wiele radości, ale także nauczycielki nie skrywały zachwytu oglądając dzięki niej piękne rozgwieżdżone niebo.

Była to bardzo ciekawa i interesująca lekcja  biologii i astronomii, niektórzy z nas po raz pierwszy mieli okazję pracować z teleskopem. Mamy nadzieję, że ten wspaniały wieczór się jeszcze kiedyś powtórzy.

Skip to content