Zakodowane książki – konkurs!

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nauczyciele bibliotekarze zapraszają wszystkich uczniów do udziału w konkursie “Zakodowane książki”.
Biblioteka szkolna jest doskonałym miejscem do szyfrowania i kodowania informacji. Tym razem to my, nauczyciele bibliotekarze, ukryliśmy popularne książki z naszej szkolnej biblioteki.
Nie są one jednak schowane w sejfie biblioteki ani podziemnym magazynie. Nie musicie ich poszukiwać na regałach, w czytelni czy Internecie. Wystarczy, że w wolnym czasie odkodujecie ukryte tytuły książek. Tytuły zakodowane są różnymi metodami. Wszystkie umieszczone są wraz z instrukcją odszyfrowywania na korytarzu szkoły obok biblioteki. Zaproponowaliśmy odkodowanie tytułów książek kodem czekoladkowym, wykorzystując szyfr Cezara, szachownicę Polibiusza i szyfr ułamkowy.
Na rozwiązania czekamy do końca października. Odpowiedzi zapisane na kartce wraz z imieniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą należy przynosić do czytelni biblioteki i włożyć do specjalnego pudełka oznaczonego grafiką Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2020. Istnieje też możliwość przesłania odpowiedzi przez dziennik elektroniczny do pani M.Dąbrowskiej-Dudy lub pani A.Szadziewskiej.
Zapraszamy i życzymy dobrej zabawy połączonej z nauką i czytaniem! Na uczniów, którzy rozwiążą najwięcej szyfrów czekają nagrody! Uwaga! Zadania konkursowe z trzeciego i czwartego tygodnia października (szachownica Polibiusza i szyfr ułamkowy) będą również zamieszczone na blogu biblioteki szkolnej w przypadku przejścia na nauczanie zdalne: http://g3-biblioteka.blogspot.com/