ZANIM PRZYJEDZIE KARETKA

W dniu 20 lutego na godzinie wychowawczej w klasie 5c pojawił się ratownik medyczny, jednak nie była to interwencja z powodu zjedzenia zbyt dużej ilości pączków przez uczniów z okazji tłustego czwartku.

Tata naszej koleżanki /ratownik medyczny/ wraz z członkami Studenckiego Koła Naukowego przy Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej WSEI w Lublinie zapoznali nas z pracą ratownika medycznego oraz zasadami pierwszej pomocy.

Dowiedzieliśmy się, jak prawidłowo zachować się gdy musimy wezwać karetkę, jakie informacje są najistotniejsze dla osoby, która odbiera telefon z numeru 999 lub 112. Następnie zapoznaliśmy się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Wiemy już, jak zadbać o bezpieczeństwo ratownika, jak sprawdzić przytomność i oddech poszkodowanego. Nauczyliśmy się również, jak wykonywać reanimację oraz jak ułożyć osobę w pozycji bocznej bezpiecznej.

Po części teoretycznej wszyscy uczniowie z wielkim zapałem przystąpili do sprawdzenia swoich umiejętności ratowniczych na przyniesionym przez ratowników fantomie. Okazało się, że radzimy sobie całkiem dobrze a teoria poparta praktyką sprawdza się znakomicie.

Udzielając pierwszej pomocy ratujemy komuś życie lub ocalamy go od kalectwa. Ratownicy mówią: „nawet nieporadna reanimacja jest lepsza niż żadna”- postarajmy się zapamiętać te słowa i nigdy nie przyjmować biernej postawy, kiedy życie ludzkie jest w niebezpieczeństwie.