• Sobota, 21 września 2024
  • +48 81 744 61 10
  • poczta@sp30.lublin.eu

Mecz poetycki klas 6 i 7.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.    
Głównym jego przesłaniem jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej związanej z problemem wymierania języków i kultur.
W naszej szkole w ramach upamiętnienia tego dnia zorganizowaliśmy mecz poetycki. Wzięły w nich udział klasy: 6D i 6F oraz 7A i 7D.
Wytypowane drużyny klasowe przy wsparciu “kibiców”, czyli kolegów i koleżanek z klas oraz w towarzystwie sędziów piłkarskich i kapitanów drużyn – nauczycieli, rozegrali mecze na słowa. Pierwsze zadanie polegało na odczytaniu wiersza Cz. Miłosza “Piosenka o końcu świata” w wybranej interpretacji: jako utwór grozy, komentarz na żywo z meczu lub zawodów sportowych lub jako utwór romantyczny. Kolejne zadanie to odczytanie łamańców językowych z tomików “Wierszyki łamiące język” i “Gimnastyka dla języka” Małgorzaty Strzałkowskiej. W tej konkurencji nauczyciele w roli kapitanów drużyn również reprezentowali klasy i czytali wiersze. W polu karnym poprzez deklamację bramki strzelali : pani Iwona Kozak, pani Ewa Osoba, pani Małgorzata Wiślicka i pan Marcin Detiuk.
Zawodnicy mogli liczyć też na duże wsparcie graczy rezerwowych, czyli klas. W kolejnych zadaniach brały udział wszyscy zawodnicy, nawet ci z ławki rezerwowej. Zadanie polegało na odgadywaniu zagadek językowych wyświetlanych na ekranie. W dogrywce klasy mogły zdobyć punkt dla swojej drużyny podczas quizu przygotowanego w aplikacji Kahoot. Test dotyczył zadań związanych z gramatyczną i ortograficzną poprawnością językową.               
Podczas meczów panowała zdrowa rywalizacja, a wszyscy z pozytywnymi emocjami kibicowali swoim drużynom. Pierwszy mecz wygrała klasa 6D, a drugi 7D. Wszyscy uczestnicy meczu poetyckiego zostali nagrodzeniu pamiątkami, a reprezentanci klas gadżetami przydatnymi do nauki.         
Mecz poetycki to inicjatywa pani Anety Szadziewskiej, pani Iwony Kozak i pani Ewy Osoby, które opracowały merytorycznie i technicznie jego przebieg. Dziękujemy za współpracę wychowawcom klas i polonistom.             
Więcej:https://g3-biblioteka.blogspot.com/2020/02/miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego.html

Skip to content