• Sobota, 21 września 2024
  • +48 81 744 61 10
  • poczta@sp30.lublin.eu

Warsztaty fryzjerskie

W dniu 13 grudnia pani Maria Kosior – mama Karola przygotowała dla uczniów klasy 3c warsztaty fryzjerskie. Pani Marysia jest nauczycielką tego zawodu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1.
Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy z dziećmi o ich doświadczeniach związanych z wizytami w salonach fryzjerskich oraz wyobrażeń o pracy fryzjera. Uczniowie bezbłędnie nazywali prezentowane przybory, narzędzia oraz chemię fryzjerską. Pani Marysia potwierdziła, strzyżenie, czesanie i farbowanie to główne obowiązki fryzjera w pracy.
Mama Karola opowiedziała również o tym, że przyszli fryzjerzy uczą się zawodu. We fryzjerskich książkach znajdują się wiadomości z wielu dziedzinach, min: o człowieku, o sylwetkach, o zasadach higieny i bezpieczeństwa, o nowych trendach, o modzie, o produktach, o przyrządach i aparatach używanych w pracy oraz zasadach korzystania z chemii fryzjerskiej. Zaprezentowała sprzęt i narzędzia, którym posługuje się na co dzień: rożne rodzaje nożyczek, grzebieni, szczotek, suszarkę, farby do włosów, pelerynki, wsuwki, ozdoby do włosów, prostownicę, kolorowe włosy do zaplatania warkoczyków, maszynkę do strzyżenia oraz nowe karkówka, szydełko do przedłużania włosów i stylizacji fryzur, płyn do dezynfekcji, główki trekingowe, folię do farbowania oraz klipsy.
Kolejno dzieci mogły poczuć się stylistami i samodzielnie na kartce zaprojektować wymarzoną fryzurę. Każdy mógł spróbować pod okiem fryzjerki prostowania włosów. Aby zrozumieć, że praca fryzjera jest bardzo aktywnym i kreatywnym zawodem, pani Marysia zaprezentowała jak wygląda strzyżenie męskie – poszczególne jego etapy i rozmowa z klientem, aby go zrozumieć i aby obie strony były zadowolone. Takie doświadczenie może przecież się przydać w życiu! Omawiając etapy strzyżenia poruszone zostały tematy dotyczące bezpieczeństwa i higieny głowy oraz związanych z nimi chorób, m.in. wszawicy – choroby często rozprzestrzeniającej się w środowisku dzieci i dużych skupisk ludzkich. Pani Marysia powiedziała o jej objawach oraz sposobach zwalczania i zapobiegania.
Najciekawszą częścią warsztatów, w szczególności dla dziewczynek były prezentowane uczesania związane ze zbliżającą się uroczystością Komunii Świętej, a także moment, w którym mogły same na sobie uczyć się zaplatać warkocze.
Bardzo serdecznie dziękujemy za te zajęcia.

Skip to content