WYJAZD DO WŁOCH W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+

„OPEN HEARTS, OPEN MINDS”.

W dniach 17-22 listopada 2019 r. odbył się wyjazd do Włoch do szkoły IstitutoComprensivo Pacifici Sezze-Bassiano w Sezze w ramach projektu ERASMUS+ „OPEN HEARTS, OPEN MINDS”.  W wyjeździe uczestniczyło 11 uczniów z klas od 5 do 8 pod opieką 3 nauczycieli. Nasi uczniowie spotkali się ze swoimi przyjaciółmi z Włoch i Litwy. Uczniowie z Polski byli zakwaterowani u rodzin włoskich uczniów. W maju, podczas wizyty w Polsce,  ci sami uczniowie ugoszczą włoskich uczniów w swoich domach.

W trakcie pobytu uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają lekcje i życie szkolne w miejscowej szkole podstawowej. W ciągu kilku dni nasi uczniowie wraz z włoskimi i litewskimi uczniami mieli okazję bliżej się poznać, porozmawiać, spędzić wspólnie czas na wycieczkach, warsztatach projektowych, zabawach integracyjnych i sportowych. Odbyły się m.in. warsztaty „Viva la pizza” podczas których uczniowie wykonywali kolaże w kształcie pizzy, przedstawiające najbardziej znane miejsca w swoich krajach. Innym ciekawym wydarzeniem była „A Roman Feast” – uczta rzymska, podczas której zaprezentowany został spektakl dotyczący początków rzymskiego Koloseum, a także rozwiązywane były rozmaite quizy dotyczące starożytnego Rzymu. Wszystko odbywało się w specjalnej scenerii naśladującej antyczne motywy, przy akompaniamencie starożytnej muzyki, zaś uczestnicy przebrani byli za starożytnych Rzymian. Podczas zajęć „Roman Olympics” uczniowie próbowali swoich sił w rozgrywkach sportowych.

Uczestnicy wyjazdu projektowego mieli też okazję poznać ciekawe miejsca w okolicach Sezze. Włoska szkoła zorganizowała wycieczkę do Rzymu, gdzie uczniowie zwiedzali z przewodnikiem m.in. Bazylikę Św. Piotra, Koloseum i Fontanę di Trevi. Ponadto odwiedzili Park Narodowy Circeo,  urokliwą, nadmorską Sperlongę oraz średniowieczne Bassiano. Spacery po Sezze i pobliskich miasteczkach pozwoliły na poznanie architektury oraz stylu życia mieszkańców. Nasi uczniowie doświadczyli ogromnej życzliwości ze strony włoskich rodzin i szkoły, co z pewnością przyczyni się do kształtowania w nich otwartej postawy na  kontakty międzyludzkie oraz podróżowanie. Pobyt we Włoszech był również świetną okazją do praktykowania komunikacji w języku angielskim. Wszystkie zajęcia i  przygotowane atrakcje służyły doskonaleniu umiejętności językowych oraz integracji młodych Europejczyków. To kolejny dowód, że nauka i doskonała zabawa nie muszą się wykluczać.

Wszyscy uczestnicy ze łzami w oczach żegnali się, dziękując serdecznie rodzinom za zapewnienie odpowiedniej opieki podczas pobytu, życząc sobie jak najszybciej kolejnego spotkania. Był to wspaniale spędzony czas, w którym uczniowie nabyli nową wiedzę, przełamywali swoje bariery, stereotypy oraz nawiązali wiele przyjaźni.

Opracowała: Małgorzata Zdańkowska