Wieczór przyrodników – mikro i makrokosmos w SP30

W piątek 29 września br. odbyły się w naszej szkole niecodzienne zajęcia dla uczniów klas VII-VIII przeprowadzone przez: panią Ewę Malec, Sylwię Satowską, Annę Dębicką, Joannę Dębską, Paulinę Kremer i pana Marcina Szymańskiego.

Spotkaliśmy się o 18-ej.

Najpierw prowadziliśmy zajęcia laboratoryjne – obserwacje mikroskopowe, które odbywały się w pracowni biologicznej pod okiem nauczycielki biologii – p. Sylwii Satowskiej. Podczas tych zajęć uczniowie zostali zabrani w podróż, pozwalającą spojrzeć w głąb mikroświata i zobaczyli to wszystko, czego na co dzień nie oglądamy. Uczniowie przypomnieli sobie zasady mikroskopowania, oglądali gotowe preparaty –komórki, tkanki oraz wykonywali samodzielnie proste preparaty mokre z: liścia, cebuli, swojego włosa. Każdy miał możliwość prowadzenia własnych obserwacji z wykorzystaniem mikroskopu świetlnego. Jedną z ważniejszych umiejętności kształconych podczas lekcji biologii jest prowadzenie obserwacji mikroskopowych. Dodatkowe zajęcia pozwoliły nam na doskonalenie się w tym zakresie.

Gdy zrobiło się całkiem ciemno, około godziny 20-tej wyszliśmy na zewnątrz. Po odpowiednim ustawieniu teleskopu rozpoczęliśmy obserwację nieba, mogliśmy dobrze przyjrzeć się naszemu najbliższemu sąsiadowi w kosmosie – Księżycowi, oglądaliśmy Jowisza i jego cztery największe naturalne satelity a także odległe gwiazdy.

Tego dnia na niebie mogliśmy zaobserwować wyjątkowo jasną pełnię Księżyca. Takie zjawisko zdarza się niezwykle rzadko. Pełnia Księżyca Żniwiarzy to wyjątkowe zjawisko, które zwiastuje rozpoczęcie jesieni. Podczas pełni Księżyc wschodził równocześnie z zachodem Słońca. Po tym jak tarcza Słoneczna zniknęła za horyzontem, mogliśmy obserwować początek Księżycowej wędrówki na niebie. Było zatem wyjątkowo jasno. Dawniej umożliwiało to zbieranie plonów przez całą dobę, stąd nazwa zjawiska – Pełnia Księżyca Żniwiarzy.

Podczas obserwacji prawdziwi pasjonaci Wszechświata pokazali wszystkim superaplikację do obserwacji nieba Star Walk2. Dzięki niej możemy zobaczyć, jakie gwiazdozbiory widać w danym miejscu na niebie. Korzystanie z aplikacji sprawiło wiele radości nie tylko uczniom, również nauczyciele zachwycali się, oglądając piękne, rozgwieżdżone niebo ze Star Walk2.

Mieliśmy także szansę podziwiać fascynujące zjawisko astronomiczne – przeloty satelitów Starlink, zwanych potocznie “kosmicznym pociągiem”.

Wykorzystując zaawansowane satelity na niskiej orbicie, Starlink umożliwia rozmowy wideo, gry online, transmisje strumieniowe i inne działania wymagające dużej szybkości transmisji danych, które do tej pory nie były możliwe przy użyciu Internetu satelitarnego.

Przestrzeń pozaziemską podziwiali nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice, którzy byli zaciekawieni i nie kryli entuzjazmu.

Była to bardzo ciekawa i interesująca lekcja biologii i astronomii, niektórzy z nas po raz pierwszy mieli okazję pracować z teleskopem. Mamy nadzieję, że ten wspaniały wieczór się jeszcze kiedyś powtórzy.