“Walcząc o przyszłość narodu, trzeba się oprzeć o jego groby”

Jerzy Waldorff

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Podkreślając tę ważną rocznicę oraz chcąc uwrażliwiać młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o historii swojego kraju i miasta, Szkoła Podstawowa nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”.
W ramach tej akcji powstał projekt edukacyjny „Miejsca pamięci II wojny światowej w Lublinie”, który realizuje społeczność szkolna klas 4-8.
Projekt podzielony jest na dwie części. Pierwszą część opracowała klasa 7d. Powstała tablica, na której na mapie Lublina zostały zaznaczone miejsca związane z II wojną światową wraz z opisem i zdjęciem. II część projektu realizują pozostałe klasy. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzają wybrane przez siebie miejsca, a następnie tworzą własne opracowania opatrzone zdjęciami. Na miejscach pamięci uczniowie na znak pamięci zapalają znicze, porządkują groby, zgłębiają historię danego miejsca.
Na zakończenie projektu powstanie druga tablica z relacjami poszczególnych klas. Opiekę nad całością projektu sprawuje p. wicedyrektor Agnieszka Grochowska oraz p. Joanna Dębska i p. Danuta Zgierska.