OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Obchodzony jest on 29 września i został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Dlaczego właśnie 29 września? Jest to dzień urodzin Janiny Porazińskiej – jednej z wybitniejszych polskich autorek książek dla dzieci. Ideą święta jest czytanie na głos, które stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię.
W ramach tego święta nauczyciele bibliotekarze zaproponowali uczniom klas drugich czytanie kolejnej książki Renaty Piątkowskiej pt.: „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”. Spotkania odbyły się 27 i 30 września.
Uczniowie dodatkowo otrzymali Dzienniczek Postępów Czytania, który zobowiązuje ich do codziennego czytania wybranej książki przynajmniej przez 10 minut. Dzienniczek to forma rozbudzania pasji do lektury wśród najmłodszych uczniów. A pasję do czytania trzeba rozwijać, ponieważ pełni ona ważną funkcję w rozwoju dziecka – uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.