MIĘDZYNARODOWA WYMIANA ZE SZKOŁĄ NA LITWIE

W dniach 25-30.09.2019 w naszej szkole gościli uczniowie i nauczyciele ze szkoły Domeikavos Gimnazija w miejscowości Kowno na Litwie w ramach projektu wymiany międzynarodowej: ‘‘Bridges between us: Lublin – Kaunas“.  Projekt nakierowany jest na międzynarodową wymianę doświadczeń w sferze dziedzictwa kulturowego, edukacji oraz wzmocnienie przynależności do wspólnoty europejskiej. Jednym z jego naczelnych priorytetów jest uczenie 450 rocznicy Unii Lubelskiej w kontekście refleksji nad wspólną historią Polski i Litwy. Projekt finansowany jest w dużej części z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

Dziesięciu uczniów naszej szkoły i dziewięciu uczniów ze szkoły litewskiej realizowało wspólnie szereg działań na terenie szkoły i miasta. Przeszli Jagiellońskim Szlakiem Unii Lubelskiej i uczestniczyli w grze miejskiej poświęconej zabytkom Lublina oraz wspólnej historii polsko-litewskiej. Litewscy uczestnicy projektu to osoby na co dzień działające w zespole folkowym Serbentele. Swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali 26 września 2019 r. podczas spotkania w Ratuszu z Panem Mariuszem Banachem, Zastępcą Prezydenta ds. Oświaty i Wychowania.  Ich występ mieli też okazję zobaczyć mieszkańcy Lublina w dniu 30 września o godz. 12 na placu Litewskim. Pokaz taneczny w litewskich strojach narodowych przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów spotkał się z dużym zainteresowaniem i podziwem.

W szkole uczniowie z Litwy wraz ze swoimi polskimi rówieśnikami uczestniczyli w uroczystej akademii poświęconej projektowi, warsztatach tańca folkowego, karaoke w językach obcych jak również prezentacji i pogadance dotyczącej 450 rocznicy Unii Lubelskiej oraz wspólnej historii Polski i Litwy.

W weekend grupa projektowa udała się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego gdzie uczestniczyli m.in. w nocnym zwiedzaniu miasteczka z pochodniami, rejsie statkiem i spacerach do zamku oraz na Górę Trzech Krzyży. Goście z Litwy byli pod ogromnym wrażeniem piękna Kazimierza Dolnego i jego dziedzictwa kulturowego.

Pobyt gości z Kowna to początek współpracy międzynarodowej pomiędzy Domeikavos Gimnazija i  Szkołą Podstawową nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie. W drugiej połowie października grupa naszych uczniów pojedzie do szkoły na Litwie, by kontynuować wymianę doświadczeń edukacyjnych i kulturowych w ramach projektu.

Mamy nadzieję, iż projekt ‘‘Bridges between us: Lublin – Kaunas“ zaowocuje wspaniałą, wieloletnią współpracą między szkołami w Kownie i Lublinie.

W spotkaniu wzięli udział :
Goście :
Pani Ada Micpoviliene- nauczycielka języka angielskiego i kordynator projektu
Daiva Bradauskiene- założycielka zespołu oraz nauczycielka  śpiewu i tańca,
Pani Diana Volkaviciene- nauczycielka języka niemieckiego,

Koordynatorzy:
Pani Dyrektor Beata Jezierska – nauczyciel historii, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 30
Pani Agnieszka Tkaczyk – zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 30, nauczyciel historii
Pani Małgorzata Zdańkowska- koordynator projektu ze strony polskiej ,
Pani Paulina Daniewska – nauczyciel historii oraz uczniowie.

Dodatkowa relacja na stronie Radia Lublin